You are currently viewing Listwy i cokoły fornirowane

Listwy i cokoły fornirowane

LISTWY I COKOŁY PRZYPODŁOGOWE DREWNIANE –  FORNIROWANE

Technologia produkcji listwy przypodłogowej fornirowanej

Jako rdzeń listwy używane jest wysokogatunkowe, pozbawione sęków drewno iglaste, które zapewnia trwałość i wytrzymałość zarówno w procesie produkcji, jak i w postaci produktu finalnego. Rdzeń jest pokrywany mocnym i trwałym, bezpiecznym dla środowiska klejem, na który następnie jest nakładany wysokogatunkowy, naturalny fornir drewniany. Dla zabezpieczenia powierzchni listwa jest pokrywana w końcowej fazie lakierem ochronnym utwardzanym promieniami UV.

Fornir albo inaczej okleina to cienka warstwa drewna, którą okleja się różne elementy w tym przypadku listwy. Mimo że same listwy wykonane są najczęściej z jednego gatunku drzewa dzięki zastosowaniu różnych fornirów ich wygląd bywa bardzo zróżnicowany.

Dzięki zastosowaniu tej technologii oraz nowoczesnej linii produkcyjnej wykluczono możliwość odkształceń spowodowanych naprężeniami naturalnymi drewna. Listwy fornirowane charakteryzują się znacznie mniejszą pracą i odkształceniami niż klasyczne listwy z litego drewna.

Gatunki fornirów dostępne w naszej ofercie.

Większość listew fornirowanych jest dostępna w wielu gatunkach drewna zarówno tych z drewna krajowego jak i egzotycznego. Możemy zrobić listwy z forniru; klon, wenge, jatoba, , dąbmerbau, jesionsapella, sosnabukorzech,

Wykończenie listwy

Listwa przypodłogowa fornirowana sprzedawana w naszym sklepie może być wykończona bezbarwnym lakierem UV – półmat bądź jako „surowa” – oznacza to, że jest przygotowana do samodzielnego wykończenia tzn. przed montażem należy ją pokryć bejcą, farbą lub olejem naturalnym.

Profil listwy fornirowanej

Profil listwy wykończeniowej wykonany jest w ten sposób, że po jej zamocowaniu do podłoża uzyskujemy estetyczne wykończenie każdej podłogi (parkiet, panele, deski podłogowe itp.) oraz umożliwia przeprowadzenie różnego rodzaju instalacji (okablowania) z tyłu listwy.

Zastosowanie oraz montaż fornirowanej listwy przypodłogowej

Listwy drewniane fornirowane mają wiele funkcji. Przede wszystkim pozwalają estetycznie wykończyć podłogi drewniane. Kolor listwy przypodłogowej wykonanej z drewna można dowolnie dopasować do koloru podłogi z desek czy paneli. Można także zadbać aby kolor kolor listwy stanowił kontrastującą ramę dla podłogi.

Listwy pokryte naturalnym fornirem można w łatwy sposób zamontować do ściany przy użyciu kleju montażowego. Ponadto listwy przypodłogowe fornirowane maskują szczeliny dylatacyjne pomiędzy ścianą, a podłogą. Zapobiegają również przedostawaniu się pod drewniane deski podłogowe kurzu i innych zabrudzeń, a ponadto zabezpieczają ściany przed zarysowaniem w czasie normalnego użytkowania podłogi.

Przy użyciu podstawowych narzędzi listwy można łatwo docinać do pożądanych wymiarów. Z uwagi na solidne wykonanie oraz wysoką jakość komponentów listwy drewniane fornirowane będą z powodzeniem służyły przez długie lata.

Dodaj komentarz